Polskie Uzdrowiska

 

Uzdrowiska, to całe miejscowości ujęte za najlepiej przystosowane klimatycznie i środowiskowo do lecznictwa. Miejsca te muszą mieć odpowiednie walory przyrodnicze np. wody mineralne, gazy, borowiny czy inne czynniki wpływające korzystnie na organizm ludzki.W Polsce do kuracji wykorzystujemy m.in.:

-wody lecznicze, są to wody podziemne, które w zależności gdzie są położone mają różnorodne właściwości lecznicze. Wody te dzielimy na: siarczkowe, słonawe, słone, glauberskie, gorzkie, chłodne, ciepłe, gorące, szczawy, zubery. Podczas narodzin każdy człowiek jest zbudowany z ponad 90% wody, po czym z każdym rokiem ilość jej w organiźmie maleje. Przykładowo człowiek liczący 70 lat posiada około 60% wody w organiźmie.
-peloidy, obok wód leczniczych jest to najważniejsze naturalne tworzywo lecznicze głównie stosowane w peloidoterapii. Są to twory organiczne powstające za pomocą udziału wody i mikroorganizmów. Gdy odpowiednio je przygotujemy tworzą one okłady. Zaliczamy do nich torfy, muły, glinki, piasek i inne tworzywa powstałe podczas procesu wietrzenia minerałów.
-bodźce klimatoterapeutyczne, czyli po prostu uzdrowiska znajdujące się w określonych strefach klimatycznych i mające specyficzny wpływ na leczenie wszelkich schorzeń i chorób. Te miejsce występują tylko w klimatach: nizinnych obojętnobodźcowych, mocnobodźcowych, podgórskich średniobodźcowych oraz klimatach swoistych mocnobodźcowych nadmorskich.
-hydroterapia, jest to dział fizjoterapii zajmujący się wodolecznictwem, który polega na zewnętrznym stosowaniu wody w trzech postaciach skupienia, tj. stały, ciekły bądź gazowy. Najważniejsze w tej terapii jest odpowiednie wykorzystanie ciśnienia i strumienia wody dla danej akurat sytuacji.
-kinezyterapia, czyli po prostu gimnastyka lecznicza. Jej podstawą są ćwiczenia polegające na ruchu, gdyż wpływa on znacznie na cały organizm i jego funkcjonalność. Jej zadaniem jest usunięcie niesprawności fizycznej ciała i przygotowanie go do np. rehabilitacji dalszej. Ćwiczenia kinezyterapii dzielimy na: bierne, izometryczne, czynno-bierne, samowspomagane, w odciążeniu, czynne, wyciągi, synergistyczne, oddechowe.

Do najważniejszych uzdrowisk w Polsce należą:
-Augustów, Busko Zdrój, Ciechocinek, Cieplice Zdrój, Czerniawa Zdrój, Długopole Zdrój, Duszniki Zdrój, Goczałkowce Zdrój, Gołdap, Horyniec Zdrój, Inowrocław, Iwonicz Zdrój, Jedlina Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin, Krynica – Żegiestów Zdrój, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Muszyna, Nałęczów, Polanica Zdrój, Polańczyk, Połczyn Zdrój, Przerzeczyn Zdrój, Piwnicza Zdrój, Rabka, Rymanów Zdrój, Solec Zdrój, Sopot,Supraśl, Swoszowice, Szczawnica, Szczawno Zdrój, Świeradów Zdrój, Świnoujście, Ustka, Ustroń, Wieliczka, Wysowa.