Kąpiele Lecznicze

 

Hydroterapia jest jednym z najstarszych sposobów na leczenie ciała ludzkiego. Polega ona na terapii bodźcowej, która wprawia ciało w stan sprzyjający wszelkim leczeniom i ułatwiający leczenie schorzeń. Niektóre składniki wód przenikają przez skórę i mają pozytywny wpływ na pracę organizmu.

Istnieje wiele rodzajów kąpieli leczniczych, których efekt i rodzaj działania w szczególności zależy od temperatury wody. Zależne również podczas takich kąpieli jest ciśnienie wody, promieniowanie radonu, ilość i rodzaj składników mineralnych i gazowych w wodzie oraz procesy elektryczne między ciałem a wodą.

W zależności od temperatury wody, kąpiel ma różny wpływ na organizm. Gdy woda jest zimna, tj. 25-30 stopni Celsjusza pobudza organizm, w szczególności mięśnie oraz poprawia ukrwienie skóry, jednak nie powinna ona trwać dłużej niż kilka minut, gdyż nasz organizm nie powinien się wyziębić. Również chłodna woda o ok. 36 stopniach jest idealnym środkiem odprężającym. Usuwa ona zmęczenie, relaksuje oraz pobudza w znacznym stopniu. Woda cieplejsza niż 37 stopni Celsjusza regeneruje siły po wysiłku, ponieważ likwiduje ona napięcie mięśni, łagodzi ból i pozwala zasnąć. Najlepsze efekty daje kąpiel naprzemienna, czyli trochę zimną a trochę ciepłą wodą, co powoduje optymalnie zwiększoną odporność.

Jednym z najpopularniejszych sposobów kąpieli leczniczych są kąpiele solankowe. Zawierają one jony sodu i chloru, związki siarki, magnezu, wapnia, potasu, jodu, bromu oraz dwutlenku węgla i siarkowodoru. Działają one niestety drażniąco na skórę, ale pobudzają układy krążenia, układ nerwowy, obniżają tętnicze ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, poprawiają łaknienie. Podobne działanie mają również kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe oraz kwasowęglowe.

Dodatkowo lepsze efekty można uzyskać poprzez dodawanie do wody ziół, olejków czy soli. Sól polecana jest osobom, które posiadają szorstką i suchą skórę, ponieważ taka kąpiel odżywia i dotlenia skórę. Natomiast olejki natłuszczają skórę, chronią jej płaszcz lipidowy, zapobiegając utracie wody z organizmu i zmniejszając swędzenie skóry. Jest również zalecana do skóry suchej. Ziół stosuje się natomiast już od dawna, są w zależności od ich rodzaju jednym z najbardziej skuteczniejszych dodatków do kąpieli.